درب ضد حریق با تاییده سازمان آتش نشان | لیست قیمت و فروشندگان

(1 نفر) | 5,653 بار دیده شده |
کمپانی ها
امروز قصد داریم مطالب مفید و جالبی درباره درب های ضد حریق به شما اراِئه دهیم . از درب های ضد حریق برای جلوگیری از گسترش آتس سوزی در منازل و مکان های عمومی استفاده می شود. نمی توان تضمین کرد که این نوع درب از آتش گرفتن جلوگیری می کند اما همانطور که بیان کردیم اجازه نمی دهد تا آتش سرایت کند .

درب ضد حریق چیست

امروز قصد داریم مطالب مفید و جالبی درباره درب های ضد حریق به شما اراِئه دهیم تا انتخابی درست و مناسب از درب های ضد حریق داشته باشید . از درب های ضد حریق برای جلوگیری از گسترش آتس سوزی در منازل و مکان های عمومی استفاده می شود. نمی توان تضمین کرد که این نوع درب از آتش گرفتن جلوگیری می کند اما همانطور که بیان کردیم اجازه نمی دهد تا آتش سرایت کند و خسارت بیشتر جانی و مالی را کمتر می کند.

معمولا زمانی که افراد خود را به درب ضد حریق می رسانند با قرار گرفتن در پشت درب از شعله های آتش در امان هستند به همین دلیل در مواقع آتش سوزی راه رو ها بهترین مکان امن برای خروج افراد با حفظ آرامش و خونسردی از ساختمان می باشد. بنابراین باید تمامی پروتکل های امنیتی را در ساختمان از جمله نصب درب ضد حریق تدارک دیده شود.

معمولا در مکان های عمومی مانند سینما ها ، مراکز خرید ، ادارجات ، بانک ها در بخش راه رو ها و راه پله های اضطراری از این نوع درب ،  قرار می دهند.

معرفی درب ضد حریق فلزیی با تاییدیه سازمان آتش نشانی

شرکت ها و فروشندگان درب ضد حریق فلزی باید مجوز های لازم از مراکز معتبر مانند وزارت مسکن راه و شهر سازی و سازمان آتش نشانی استان مربوطه داشته باشند تا مبادا اجزای به کار رفته در ساختار این نوع درب تقلبی و بی کیفیت باشد تا در مواقع بحرانی باعث ایجاد آتش سوزی و خسارت بیشتر شود.
بنابراین برای فروش درب ضد حریق حتما باید اجزای درب ضد حریق در آزمایشگاه های معبتر آتش نشانی تست شوند و سپس اقدام به فروش این نوع درب بشود.

اجزای درب ضد حریق که در تست و آزمایش سازمان آتش نشانی مورد آزمایش قرار می گیرند شامل چهارچوب فلزی درب ,ضخامت چهارچوب فلزی ,عایق درب ضد حریق فلزی ,رنگ رویه درب و چهارچوب, وزن تقریبی درب ,یرآق آلات درب می باشد.

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده ی درب ضد حریق

برای اینکه بدانیم دلیل ضد حریق بودن این نوع درب ها چیست باید یک نگاه کلی به اجزای داخلی و ساختار درب ضد حریق بیاندازیم .مواد و اجزای تشکیل دهنده درب ضد حریق باید که از جنس و کیفیتی تعبیه شود که در برابر حرارت و آتش مقاومت بالایی از خود نشان دهد که از مهمترین قسمت های تشکیل دهنده یک درب ضد حریق اسکلت پروفیلی آن میباشد و نقشی که ایفا میکند از طریق شکل درب و از بین رفتن آن در اثر حرارت جلوگیری می نماید.

چهارچوب درب ضد حریق

در ساخت چهارچوب درب های ضد حریق علاوه بر استفاده از آهن و فلز مقاوم در برابر حرارت از رنگ کوره ای الکترو استاتیک بر روی سطح آن استفاده میکنند که دارای مقاومت خوبی در برابر آتش است  تا در اثر آتش سوزی باعث ایجاد آتش بیشتر و یا خسارت نشود.معمولا ضخامت چهارچوب دو میلیمتر می باشد که از ورقه های هیدروکربن یا گالوانیزه ساخته شده است.

ساختار داخلی لنگه های درب

درواقع از طراحی وساخت درب ضد حریق حفاظت ازجان ومال انسان ها می باشد که بتواند درآتش سوزی ها مقاوم باشد که همین باید درساخت این نوع درب ها حساسیت زیادی نشان داد که یکی از قسمت های مهم درب ضد حریق نوع جنس ورق های فلزی درقسمت لنگه درب قرار دارد به همین منظورباید توجه ویژه نسبت به نوع آلیاژهیدروکربن این ورق ها داشت البته باید این را اظهار داشت که درموضوع نگهداری وثابت نگه داشتن مواد داخل درب ضد حریق که مهمترین آن پشم سنگ می باشد توجه ویژه داشت ورق های فلزی درب ضد حریق با ضخامت یک وشش دهم میل ساخته می شود استراکچر خاصی درداخل لنگه فلزی وجود دارد که درجاهایی از درب یراق آلات ولولای درب نصب می شود که موجب تقویت شبکه فلزی داخلی میشود .

دستگیره درب ضد حریق

در ساخت دستگیره درب ضد حریق از استیل استفاده میشود که دارای مقاومت خوبی است و البته تنها مربوط به نوع ضد حریق نیست بلکه برای درب های دیگر هم دارای کاربرد و مورد استفاده میباشد.

جک آرام بند درب ضد آتش

از این وسلیه که بر بالا و روی درب نصب میگردد ، برای درب های ضد حریق به طور حیاتی استفاده میکنند چرا که هنگام آتش سوزی با بسته نگه داشتن درب چه در حالت عادی و چه بعد ازعبور افراد از درب با بستن درب به طور خودکار جلوی سرایت آتش را به اتاق دیگر میگیرد.

اسکلت تقویتی

این قطعه از جنس فلز می باشد و برای تقویت و مقاومت درب ضد حریق کاربرد دارد که در قسمت داخلی لنگه ی درب قرار دارد. این لنگه از لایه ای فلزی از درب میباشد که برای ضخامت و مقاومت بالاتر درب در آن به کار میرود و جزوی از درب است که وجودش حیاتی میباشد.

پشم سنگ نسوز

این نوع پشم سنگ در برابر حرارت تا هشتصد درجه سانتی گراد مقاومت نشان میدهد و محل جایگزین آن بین لایه های درب میباشد که البته کاربردهای دیگری را هم برای درب دارد که میتوان به عایق سازی آن در برابر صدا اشاره نمود.

لولای به کار رفته در درب های ضد حریق

این بخش از درب که از مهمترین بخش های هر نوع دربی به شمار می آید، کاربرد آن در درب ضد حریق اهمیت بیشتری هم پیدا میکند. چرا که وزن نوع ضد حریق بیشتراز وزن درب عادی بوده و نیاز به نگهدارنده قوی تری نیز دارد. پس در ساخت لولاهای درب ضد حریق برای اینکه بتوانند مقاومت بالا و کافی از خود نشان دهند از فلز استیل به طور معمول بهره میبرند که نه تنها قدرت خوبی برای نگه داشتن درب دارد بلکه دربرابر حرارت و حتی رطوبت و زنگ زدگی پایداری خوبی از خود نشان میدهند.

درزگیر درب ضد حریق

از درزگیر که در واقع از نوعی لاستیک نسوز است بین درز های درب مورد استفاده قرار میدهند تا اجازه عبور آتش به قسمت بعدی داده نشود که البته کاربرد آن به این محدود نمیشود چرا که میتواند جلوی هدر رفتن انرژی را هم بگیرد که ممکن است گرمای اتاق در زمستان و یا خنکی اتاق در تابستان باشد. کاربرد دیگرهم جلوگیری از عبور صداهای ناهنجار خارجی است. 

ویژگی ها و مشخصات درب ضد حریق

  • مقاومت در برابر آتش

از اصلی ترین ویژگی های درب ضد حریق مقاومت آن در برابر آتش است که حتی میتواند به میزان شصت دقیقه از خود در برابر حریق مقاومت نشان داده تا فرصت بسیاری خوبی برای مهار آتش فراهم شود در طی آتش سوزی درب ضد حریق تا میزان خاصی میتواند ظاهر و ساختار خود را حفظ کند.

  • فشردگی هوا

این نوع درب اجازه خارج شدن دودها درهنگام آتش سوزی را نمیدهد تا دید کافی برای خارج شدن و فراراز فاجعه وجود داشته باشد.

  • وجود دید لازم

از طریق دریچه بازدید شما قادر به رصد آتش بدون اینکه نیازی به باز کردن و برخورد با آتش را داشته باشید دارید و سپس بلافاصله از طریق آتش نشانی از آن جلوگیری نمایید.

  • عایق صوتی

علاوه بر ضد حریق بودن، این درب از نفوذ صداهای اضافی خارج از مکان و اتاق که میتواند کلاس درس، اتاق ضبط موسیقی و ... باشد جلوگیری نماید تا آسایش در هر لحظه از آن شما باشد.

انواع درب ضد حریق دربازار ایران

  • درب ضد حریق چوبی

درب ضد حریق از نوع چوبی از پر طرفدار ترین درب های ضد حریق در دنیا میباشد که به مقدار بسیار زیادی در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. ضخامت این درب بایست که یک و نیم سانتی متر بوده و از آتش نشانی مجوز تایید داشته باشد. چهارچوبی که برای نوع چوبی به کار میرود همانند خود درب چوبی بوده و دارای رنگ یکسانی با درب میباشد که موجب یکدستی و زیبایی هم میشود.همچنین خود درب نباید دارای هیچ گونه برجستگی و یا کنده کاری بوده و بایست که سطح آن خشک باشد. درساختمان های بالای بیست متر از دود بند استفاده میشود. این درب به نسبت دیگر انواع درب ضد حریق نصب آسانی داشته و البته کمی گران تر از سایرین هم میباشد.

  • درب ضد حریق فلزی

بر اساس استانداردهای آتش نشانی درب ضد حریق فلزی بایست که چیزی درحدود 105 الی 110 سانتی متر دارای عرض بوده و وزنی به مقدار صد کیلوگرم داشته باشد. این درب با لایه های روکش فولادی گالوانیزه که در ساختار درب و چهارچوب آن به کار رفته است تا دمای هشتصد و پنجاه درجه از خود مقاومت نشان میدهد. درب ضد حریق فلزی در رنگ های متفاوتی یافت میشود و باید که یراق آلات به کار رفته درآن همانند خود درب ضد حریق باشد. در بین چهارچوب این درب از درزگیر استفاده میشود که از ورود دود و گازهای سمی جلوگیری به عمل آورد. ضخامت درب به گونه ای است که امکان نصب آن بر چهارچوب فلزی وجود ندارد.

  • درب ضد حریق شیشه ای

 درب شیشه ای ضد حریق دارای انواع مختلفی مانند تک درب و دو درب میباشد همچنین می توان نیمه ای از درب را به صورت ثابت و نیمه دیگر آن را به صورت بازشو صورت داد که از این مدل اکثرا برای شیشه های دود بند و یا درب های کشویی استفاده میشود که نصب هر کدام بسته به میزان فضای کافی در محل مورد نظر دارد مثل اندازه دهنه، میزان باز و بست شدن و غیره آن.

نظرات شما درباره درب ضد حریق با تاییده سازمان آتش نشان | لیست قیمت و فروشندگان
امتیاز: