جک درب اتوماتیک

| 1,032 بار دیده شده |
کمپانی ها
یکی از ساده ترین مدل های درب های اتوماتیک برقی نوع جک دار برقی آن است که جک نصب شده بر بالای درب بواسطه نیروی برق درب را باز و بسته میکند. یعنی به طور کلی نوع حرکت عادی درب بر جای خود باقی مانده و فقط جک برقی بر آن نصب میگردد تا بدون نیروی انسانی درب حرکت کند.

آشنایی با انواع جک برقی درب اتوماتیک

 این مدل درب دارای دو عدد بازو ، برد مدار فرمان به همراه باکس و ترانس ، دو عدد ریموت ، یک جفت چشمی فتوسل ، فلاشر و متعلقات نصب می باشد.

انواع جک درب های اتوماتیک

جک های درب اتوماتیک دارای انواع مختلفی میباشند که عبارت اند از :

جک برقی هیدرولیک

نحوه کارکرد آن به این شکل است که نیرویی بر روی روغن داخل لوله جک وارد شده و روغن متراکم و به لوله بزرگتر انتقال میابد و به همین صورت فشارهای مرحله ای منجر به حرکت بازو یا همان جک شده و درب به حرکت در می آید. به طور دقیق تر در ساختار این جک روغن به عنوان سیال استفاده میشود و به این گونه است که دیگر در جک هیدرولیک درب اتوماتیک خبری از گیربکس نیست و بجای آن یک الکترو موتور 220 ولت فشار روغن را وارد سیلندر جک کرده و باعث باز و بسته شدن درب میشود.

جک برقی الکتورمکانیک

این مدل جک ها به طور کلی از دو قسمت  پوسته و آرمیچر تشکیل میشوند. کارکرد آنها به شکلی است که پوسته ولتاژی را اعمال کرده و آرمیچر شروع به حرکت میکند که با تعویض بار آنها از مثبت به منفی و بلعکس، جهت حرکت هم تغییر خواهد نمود. روی محور آرمیچر یک چرخدنده مارپیچ وجود دارد که با حرکت آن ، چرخدنده دیگری را به حرکت وا می دارد که این چرخدنده به یک میله مارپیچ نصب است و میله مارپیچ با حرکت خود مهره ای که بر روی خود دارد را به عقب و یا جلو حرکت می دهد .

جک پنوماتیک برقی

این مدل که مدلی قدیمی است بوسیله نیروی بادی به حرکت در می آید که البته به دلیل وجود صداهایی که در هنگام کارکرد خود تولید میکند دیگر زیاد مورد نصب و استفاده قرار نمیگیرد.

جک آرامبند اتوماتیک

جک آرامبند وسیله ای است که به جهت ایجاد سهولت در رفت و آمد و اطمینان از بسته شدن درب طراحی و ساخته شده است. این جک بر قسمت بالای لولای بالایی درب نصب میگردد. علاوه بر بستن درب اینکار را به آرامی و بدون ایجاد صدایی آزار دهنده که از محکم بسته شدن درب بوجود می آید انجام میدهد.
سرعت جک های آرامبند به گونه ای است که در فصل تابستان دارای سرعتی مناسب و در زمستان کمی کند میشوند که کافیست با رگلاژ آن این مشکل را بر طرف نمایید. بعضی جک ها به ظاهر شرایط نصب بر روی درب برای مثال نوع آهنی که را ندارند اما باید این را بدانید که با کمی جوشکاری و تنظیمات خاص میتوان جک آرامبند را بر روی این درب ها هم نصب نمود.
از دلایل خراب شدن این جک ها میتوان به استفاده نادرست از آنها اشاره کرد اگر بر یک درب جک آرامبند نصب شده باشد، نباید که درب با فشار و نیروی غیر متعارف و با سرعت زیاد باز شود و همچنین در هنگام بسته شدن باید درب را رها نمایید تا بصورت اتوماتیک خودش بسته شود. فشار و نیروی غیر متعارف باعث خرابی آرامبند و نشت روغن داخل آن می شود. همچنین اگر پیچ های تنظیم آرامبند بیش از حد محکم شوند به بدنه داخلی فشار می آورند و ممکن است سطح دستگاه سوراخ شده و روغن آن بیرون ریزد.

انواع جک آرامبند

جک آرامبند یک زمانه

از قدیمی ترین انواع جک های آرامبند مدل یک زمانه میباشد که درب بوسیله این جک با سرعت زیادی بسته میشود که در همین شرایط صدای زیادی در هنگام بسته شدن ایجاد میکند. دلیل وجود همچین شرایطی در این جک ها نبود توقف و کاهش سرعت در حین بسته شدن است. هرچند که اصولا دیگر از این مدل استفاده نمیشود.

جک آرامبند دو زمانه

مدل پیشرفته تر پس از مدل تک زمانه این مدل است که اکثرا در مکان های مختلف مورد استفاده است. کارکرد نوع دو زمانه بدین صورت که درب در هنگام بسته شدن یک توقف لحظه ای  در هنگام نزدیک شدن به بسته شدن انجام میدهد و به همین سبب درب با سرعتی آرام تر بسته میشود.

جک آرامبند سه زمانه

مدل سه زمانه با یک مرحله توقف لحظه ای بیشتر به نسبت مدل دو زمانه مدل پیشرفته تری به حساب می آید که با این کارکرد درب بسیار بی سر و صدا بسته میشود.

جک آرامبند اتوماتیک

تمامی مدل های قبلی که ذکر کردیم اتوماتیک هستند اما این مدل تفاوتش در این است که به طور اتوماتیکی باز و بسته میگردد که اینکار با تشخیص خودکار و به کمک نیروی الکتریسیته انجام میگیرد.

جک آرامبند نیمه اتوماتیک

تفاوت این مدل با مدل قبلی در این است که درب فقط عمل بسته شدن را به کمک نیروی الکتتریسیته انجام میدهد و برای باز کردن باید خود فرد اقدام کند.

جک آرام ‌بند بازویی

این مدل که سایز کوچکی دارد بر روی سطح بالای درب و در بین درب و چهارچوب همانند یک خط کش قرار میگیرد و البته با این توانمندی که میتواند درب را که اصولا درب ورودی است به خوبی بسته کند.

جک آرام‌ بند داخل درب

برای درب های شیشه ای که دارای وزن زیادی هستند کاربرد خود را بروز میدهند و نصب آنها در قسمت های داخل فلزات گوشه های درب میباشد که این درب های برای ورودی های اتاق های کنفرانس، سالن های همایش شرکت ها و ساختمان های دیگر مورد استفاده قرار میگیرند.

مزیت ها وویژگی های جک درب اتوماتیک

مدل جک برقی افراد را از مزیت های خاصی برخوردار نموده است که میتوان از این مزیت ها به :

  • -    داشتن قیمت پایین و مناسب آن اشاره داشت و آن به این دلیل است که در مسیر حرکت باز و بست درب تغییری ایجاد نمیشود
  • -    سهولت در رفت و آمدها
  • -    با استفاده از ریموت بدون زحمت خاصی درب را باز و بسته میکنید
  • -    این جک ها برای انواع تک لنگه و دو لنگه درب ها سازگار اند
  • -    سرعت نصب بسیار بالا و راحت جک ها
نظرات شما درباره جک درب اتوماتیک
امتیاز: